Na výrobu energie využijú vodu s vysokou teplotou. Geotermálna elektráreň by mohla pokryť tisíce domácností

25.08.2023

Podporu výstavby geotermálnej elektrárni pri Ľuboticiach v prešovskom okrese vyjadrila aj krajská samospráva. Plánovaná suma bola vyčíslená na 65 miliónov eur. Investor počíta s využitím 140°C vody na výrobu energie, v rámci jej výroby nájde využitie aj odpadové teplo. Na mieste výstavby plánovanej elektrárne sa pestovala repka olejná. V súčasnej dobe je toto miesto (vzdialené približne 2 kilometre od obce Ľubotice) kde sa realizuje prieskumný vrt oraniskom.

Samotnú elektráreň by mali dokončiť v roku 2026. Vyrobená elektrická energia by mala postačiť na zásobovanie pre 20-tisíc domácností. Jej výhody očakávajú hlavne v Ľuboticiach.

Počas realizácie prvej etapy projektu sú naplánované celkovo tri produkčné vrty. Neskôr ich doplní aj rovnaký počet reinjektážnych vrtov, formou ktorých sa bude ochladená geotermálna voda v  nezmenenom objeme po odovzdaní svojho tepelného potenciálu vracať späť do podložia na opätovné využitie, čo zabezpečí dlhodobú udržateľnosť.

Plánovaná inštalovaná kapacita elektrárne bude v prvej etape približne 6,3 – 6,5 elektrického megawattu (MWe). V rámci ročnej produkcie elektrickej energie to bude viac ako 43-tisíc megawatthodín. Zostatkové teplo z procesu môže slúžiť na vykurovanie ďalších viac ako 6-tisíc domácností.

Emisie ušetrené pri výrobe elektriny z geotermálnych zdrojov pri Ľuboticiach predstavujú v desaťročnom časovom období takmer 200-tisíc ton oxidu uhličitého oproti produkcii energií zo zemného plynu a až 340-tisíc ton v porovnaní s výrobou z uhlia.

Zdroj obrázka: freepik.com

Zdroj