WienMobil píše úspešný príbeh

22.04.2024

Bicykle WienMobil už dva roky tvoria neoddeliteľnú súčasť viedenskej infraštruktúry. Služba zdieľania bicyklov úspešne zdvojnásobila počet prenájmov, pričom od svojho spustenia v apríli 2022 s celkovým počtom 3 000 bicyklov zaznamenala viac ako 2,7 milióna najazdených kilometrov.

V roku 2022 sa bicykle prenajali 300 000-krát, pričom v minulom roku sa počet prenájmov zdvojnásobil. Celkovo sa táto služba využila 1 094 000-krát. „Bicykle WienMobil sú perfektným doplnkom verejnej dopravy a Viedenčanov prepravujú po meste rýchlo, spoľahlivo a šetrne
k životnému prostrediu,“ hovorí mestský radca pre verejnú dopravu Peter Hanke.

Bicykle WienMobil sú k dispozícii na 240 stanovištiach po celej Viedni. Najobľúbenejšie stanovištia sa nachádzajú v centre mesta a možno ich nájsť na všetkých dôležitých dopravných uzloch. Top zastávkou je Hlavná železničná stanica Hauptbahnhof, odkiaľ sa bicykle prenajali približne 29 000-krát. Tesne za ňou nasleduje Opera a ďalšie stanovištia ako Praterstern, Handelskai či WU-Campus.

Ekologické dopravné prostriedky využíva už 74 percent Viedenčanov. Podľa modálneho rozdelenia 32 percent obyvateľov mesta vykonáva svoje každodenné cesty verejnou dopravou, 32 percent chodí pešo a 10 percent preferuje bicykel. Hoci sa cyklistická sezóna začína na jar, najobľúbenejším mesiacom je júl, pričom najčastejším dňom v týždni na prenájom bicyklov je nedeľa.

S poskytovateľom nextbike so sídlom v Lipsku sa hlavný prepravca v meste, Wiener Linien, spolieha na skúseného partnera, ktorý systém zdieľania bicyklov prevádzkuje. Marco Weigert, riaditeľ pre obchodnú stratégiu a zodpovedný za nextbike v Rakúsku, uviedol: „WienMobil Rad sa za posledné dva roky veľmi dobre rozvinul a stal sa neodmysliteľnou súčasťou viedenskej infraštruktúry a systému verejnej dopravy. Systém jasne ukazuje, aká dôležitá je atraktívna integrácia do siete verejnej dopravy, aby sa podporila transformácia dopravy.“

Cyklistická infraštruktúra vo Viedni sa neustále rozrastá; len v tomto roku mesto Viedeň investuje do 46 projektov a vybuduje takmer 20 kilometrov nových cyklotrás. Novinkou
v mestskej infraštruktúre sú tiež nákladné bicykle, ktoré sa nachádzajú v mestských rozvojových oblastiach The Marks (1030), Nordbahnhof (1020) a Am langen Felde (1220).
Do flotily pribudlo deväť e-nákladných bicyklov, ktoré si možno požičať, a do konca roka pribudnú ďalšie dva. Rezervácia je možná prostredníctvom aplikácie Nextbike, pričom ich cena sa pohybuje okolo 2,50 eur za polhodinu. Pravidelní zákazníci Wiener Linien majú 50-percentnú zľavu.

Viac informácií
www.wienmobilrad.at (v nemčine)

Fotografie © Wien Mobil

Zdroj